Tamaryndowiec to egzotyczny owoc pochodzący z Madagaskaru, ale rośnie również w Meksyku, krajach Ameryki Południowej i Azji. Roślina jest wiecznie zielonym drzewem o tej samej nazwie, które należy do rodziny roślin strączkowych. Może dorastać nawet do 20 metrów. Drzewo wygląda szczególnie imponująco w okresie kwitnienia. Drzewo jest całe usiane jaskrawymi kwiatami przypominającymi kwiat storczyka. Same owoce przypominają orzeszki ziemne, jak widać na zdjęciu, są to takie same brązowawe zakrzywione strąki w cienkiej suchej skorupce o długości do 20 cm. Pod skórką kryje się czerwono-brązowy miąższ z pestkami, który ma bardzo nietypowy smak. To właśnie oryginalny smak, a także korzyści dla organizmu sprawiły, że owoc ten stał się popularny nie tylko w Afryce i Azji, ale także w innych krajach. Więcej na ten temat opowiemy poniżej.
Jak smakuje owoc tamaryndowca?
W krajach tropikalnych, w których rośnie ta roślina, istnieją dwie odmiany: słodka i zielona. Różnią się one nie tylko dojrzałością, ale także smakiem, zastosowaniem, a nawet aromatem. Słodka tamarynda, dojrzała, jest często nazywana indjskim daktylem. Owoc otrzymał tę nazwę ze względu na swój smak i konsystencję. Podobnie jak daktyle, są one miękkie, skrobiowe i dość egzotyczne w smaku, ale nie tak mdłe. Miąższ dojrzałego tamaryndowca jest kwaśno-słodki, przypominający połączenie bardziej znanych nam śliwek i moreli. Zapach jest również interesujący, z dojrzałym tamaryndowcem jest słodkawy, egzotyczny.
Ciekawostka: przyjemny aromat sprawił, że owoc stał się popularny wśród perfumiarzy. Często nuty jego zapachu są dodawane do perfum, aby nadać kompozycji ciepła i lekkości. Niedojrzałe owoce, wręcz przeciwnie, są kwaśne, praktycznie nie słodkie. Ale podobnie jak dojrzałe, są również spożywane, ale w nieco inny sposób.
Jak prawidłowo spożywać tamaryndowiec?
Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że w tym owocu spożywa się tylko miąższ. Dlatego skórka musi zostać usunięta. Łatwo jest obrać owoc, skorupa jest dość cienka, wystarczy ją lekko nacisnąć, aby pękła, a następnie usunąć. Należy również oczyścić miąższ z cienkich nitkowatych odrostów, są one dość grube i niesmaczne. Należy również usunąć znajdujące się wewnątrz pestki.
Tamaryndowiec można spożywać na różne sposoby:
świeży. Ponadto zarówno dojrzałe, jak i zielone owoce. Słodki tamaryndowiec jest często dodawany do deserów lub spożywany jako owoc. Zielony tamaryndowiec dodaje się do sałatek i sosów, aby nadać im kwasowości;
kandyzowany. Dojrzałe owoce tamaryndowca są dość słodkie i skrobiowe, więc doskonale nadają się do produkcji kandyzowanych i suszonych owoców. W tej formie można je podawać jako deser razem z orzechami lub samodzielnie;
dodawany do potraw. Miąższ tamaryndowca jest jednym z głównych składników słynnej tajskiej przystawki pad thai (makaron ryżowy smażony z warzywami i doprawiony ostrym sosem). Owoc dobrze komponuje się również z ryżem, mięsem, warzywami, rybami i różnymi owocami morza, dlatego często dodaje się go do przygotowywania tych produktów, aby dodać kwasowości lub słodkiej pikanterii (w zależności od stopnia dojrzałości owocu);
w sosach. Tamaryndowiec jest jednym z głównych składników sosu Worcester;
dodawany do napojów. W Indonezji i Azji popularne są soki z dodatkiem tamaryndowca, który nie tylko wzbogaca smak, ale także sprawia, że napój jest bardziej intensywny.
Taka popularność owocu wynika nie tylko z jego przyjemnego smaku. Tamaryndowiec ma masę korzystnych właściwości i pozytywnie wpływa na nasz organizm. Aby jednak uzyskać oczekiwany rezultat, ważne jest, aby wybrać odpowiedni owoc. Konieczne jest skupienie się na skórce. Ważne jest, aby była bez plam, uszkodzeń i innych oznak zepsutego produktu. Owoce należy przechowywać w lodówce lub innym chłodnym i suchym miejscu.
Do czego służy tamaryndowiec
Niezwykły wygląd i egzotyczny smak to nie jedyne charakterystyczne właściwości tego owocu. Wśród szczególnych właściwości tamaryndowca należy wymienić jego pozytywny wpływ na organizm. Efekt ten wynika z zawartości wielu witamin i pierwiastków w miąższu:
błonnika. Składnik ten pomaga ustanowić i stymulować pracę przewodu pokarmowego;
magnezu. Ten minerał wzmacnia układ sercowy i naczyniowy;
witaminy A, E, K i B;
przeciwutleniacze, które przyczyniają się do eliminacji cholesterolu i pomagają spowolnić proces starzenia.
Miąższ zawiera również wapń, cynk, miedź, selen, fosfor, sód i kwas askorbinowy, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy. Ponadto słodki owoc stymuluje powstawanie serotoniny, która ma pozytywny wpływ na stan psycho-emocjonalny, pomagając poprawić nastrój. Wyjątkowość tamaryndowca polega również na tym, że pomaga on regulować tło hormonalne, dlatego jest polecany osobom z problemami hormonalnymi. Dojrzałe owoce dobrze zaspokajają głód ze względu na wysoką wartość odżywczą. Wartość kaloryczna 100 g miąższu tamaryndowca wynosi około 240 kcal.
Tamaryndowca można używać nie tylko do jedzenia. Na bazie tego owocu można robić maseczki do twarzy. Ze względu na skład witaminowy dobrze odżywia i działa nawilżająco na skórę twarzy i ciała.
Jak widać, tamaryndowiec przyciąga nie tylko nietypowym wyglądem. Ten egzotyczny owoc ma ciekawy smak i jest przydatny dla organizmu. A co szczególnie przyjemne - mogą go spróbować mieszkańcy Polski. Aby to zrobić, nie trzeba nawet jechać do Tajlandii lub innych krajów tropikalnych. Tamaryndowiec jest dostępny na stronie Crazy Box, więc możesz zamówić go teraz z dostawą do swojego miasta.